Różnego rodzaju grzyby mogą stanowić duże zagrożenie dla naszych upraw, mogą występować także w uprawach roślin kapustnych.
Oczywiście grzyby są problemem ze względu na trudność w zauważeniu problemów na wczesnej fazie rozwoju. Początkowo grzyby, które rozwijają się na liściach kapusty mogą być trudne dla zauważenia, dopiero w kolejnych fazach, kiedy liście zaczynają zmieniać kolor, będziemy mogli mnie zauważyć rozrost grzyba w późniejszej fazie.
Mącznika prawdziwy w uprawach roślin kapustnych
Oczywiście grzyby taki jak mączniak prawdziwy będzie rozwijał się stopniowo, na początku może być to na w kolorze białym czy też żółtawym, który z czasem będzie przechodził w kolor brązowy lub czarny. Oczywiście będzie to zauważalne w zależności od wielu czynników. Rozwój grzyba może być ułatwiony poprzez odpowiednią temperaturę czy też wilgotność, warto zwrócić uwagę iż w przypadku wilgotnej wiosny grzyby mogą występować na większych obszarach, mają wówczas najlepsze warunki do rozwoju.
Grzyb może przezimować w resztkach poplonowych, dlatego też zalecane jest odpowiednie przeoranie, w tym przypadku warto zwrócić uwagę także na możliwość zabrania resztek, powinny być one w odpowiedni sposób zutylizowane, tak aby nie roznosić grzyba. Oczywiście można wprowadzić również płodozmian, dzięki temu grzyb może z biegiem czasu zanikać. Naturalnie bardzo skuteczne obecnie są różnego rodzaju fungicydy, które mogą radzić sobie bardzo dobrze z grzybami. W tym przypadku zalecane są opryski wczesną jesienią.
Oczywiście https://innvigo.com/maczniak-prawdziwy-roslin-kapustnych rozwija się wczesną wiosną, dlatego też należy dokładnie sprawdzać nasze uprawy, dodatkowo także możemy stosować fungicydy zapobiegawczo, dzięki czemu możemy zlikwidować zarodniki grzyba we wczesnej frazie. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku wilgotnej i ciepłej wiosny. Mączniak prawdziwy może być skutecznie usuwane za pomocą oprysków, oczywiście powinniśmy dobrać odpowiednią dawkę, z pewnością każdy producent środków ochrony roślin będzie podawał dokładną instrukcję rozpylania fungicydów na uprawach.